Warszawskie gołębie (1988)

Rodzina Wacława Kaczmarskiego od wielu pokoleń mieszka na warszawskim Targówku. Kaczmarski jest pracownikiem warszawskiej zajezdni tramwajowej. Idąc w ślady dziada i ojca hoduje gołębie. Każdy ptak to dla niego indywidualność, o każdym mógłby opowiadać godzinami. Chwile spędzane z gołębiami są dla niego uspokojeniem i ucieczką od codziennych kłopotów. Ten spokój jednak nie trwa długo. Targówek się rozbudowuje, stare rudery są burzone, powstają nowe gmachy.
Kaczmarski dostaje nowe mieszkanie na Ursynowie.
Gołębiarz nie może rozstać się ze swymi pupilami, natychmiast więc instaluje skrzynki na balkonie. Oczywiście wywołuje to stanowczy sprzeciw sąsiadów, dla których gołębie są symbolem zacofania. Nikt nie słucha argumentów Kaczmarskiego, że "gołębie w Warszawie byli zawsze. Jak się Warszawa paliła w trzydziestym dziewiątym czy też w Powstanie, to ludzie uciekali, a gołębie fruwali nad taką kamienicą, co się paliła i nie odeszli".

Na podstawie opowiadania Jerzego Grzymkowskiego pod tym samym tytułem.




Produkcja: 1988
Premiera TV: 18 styczeń 1989

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
gołębiarz Wacław Kaczmarski
matka Kaczmarskiego
żona Kaczmarskiego
Janina Krawczakowa, sąsiadka Kaczmarskich w bloku
dzielnicowy
sąsiad Kaczmarskich
Władysław Rosiak, dozorca w bloku Kaczmarskich
-
gołębiarz
syn Kaczmarskich
córka Kaczmarskich
sąsiad Kaczmarskiego
-
-
kobieta z pieskiem przechodząca przez ulicę
sekretarka kolegium
Marciniakowa
sąsiad Kaczmarskich na Targówku; w czołówce nazwisko: Kosiorkiewicz
-
ławnik
ławnik
gołębiarz
-
-
-
i inni


Notatki:
Film ten chciał reżyserować Jan Rybkowski, który znalazł opowiadanie Grzymkowskiego i na jego na podstawie wspólnie z autorem zaczęli pisać wstępny scenariusz. Śmierć pana Rybkowskiego przerwała te plany.
Wówczas realizacji tego filmu podjął się Henryk Bielski, który powiedział później:
"Nakręciłem ten film z dwóch powodów: po pierwsze jestem związany z Warszawą od trzydziestu kilku lat i cała historia tego miasta, od odbudowy do dziś, nie jest mi obca. A drugi powód jest jeszcze bardziej osobisty: film dedykowany jest Janowi Rybkowskiemu. Był on pierwszym reżyserem, u którego praktykowałem i od którego wiele się nauczyłem". W ten sposób powstała warszawska opowieść o ludziach, którzy bronią własnych poglądów i przyzwyczajeń; wzruszająca opowieść o przemijaniu".


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)





ENGLISH

"Warsaw Pigeons"


Polish with English subtitles.

Waclaw Kaczmarski's family have lived for many generation in Targowek, one of the oldest quarters in Warsaw. But the city is expanding, and centuries old homes are being demolished, thus Kaczmarski and his family are forced to move to a new apartment building. However, he is not going to abandon his pigeons, which his father, his grandfather and his forefathers used to keep. Owners of condos and apartments in Ursynow, where Kaczmarski moved, are very vocal about their displeasement with pigeons and pigeon cages installed by Waclaw on his balcony. They demand from him to remove birds and their cages immediately, and no one wants to hear Waclaw's explanations, that "pigeons were always in Warsaw, they were here in 1939 when Warsaw burned after German bombings, they were here in 1944 during Uprising, people have left burned city yet pigeons always stayed..."

Directed by: Henryk Bielski
Music by: Waldemar Kazanecki
Starring: see complete cast listing in Polish section "Obsada" (above)

IMDb (English)
Wikipedia (English)



POL.04.210519
ENG.01.141109


(POL) polski, (ENG) English subtitles,



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz