Pan Samochodzik i praskie tajemnice (1988)

Przed antykwariatem w Pradze mężczyzna ogląda leżącą w witrynie starą księgę Davida Katza "O cudownych właściwościach szlachetnych kamieni". W krakowskim hangarze nad Wisłą pan Tomasz i jego młodzi koledzy Bartek, Piątek, Niedziela i Poniedziałek szykują do drogi niezwykły samochód, który potrafi zmieniać się w latający talerz. Przyjaciele jadą do Pragi, Tomasz bowiem otrzymał informację o kradzieży z zamku w Oporowie obrazu "Sąd rabina Love" oraz książki Davida Katza.
W Pradze, w mieszkaniu państwa Dohnalów wita ich kilkunastoletnia Ludmiła oraz jej starsza siostra, która jest kustoszem. Wszyscy przeżywają niezwykłe przygody związane z poszukiwaniem obrazu oraz ukrytego skarbu. Okazuje się, iż w sprawę był zamieszany pan Skvarek, historyk sztuki, pracujący wcześniej z siostrą Ludmiły.Przez cały czas intryga rozwija się w tonacji pogodnej zabawy.

Adaptacja powieści Zbigniewa Nienackiego pt. "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic" (zobacz Notatki)



A↗
B↴





Produkcja: 1988
Premiera: 9 styczeń 1989

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
pan Tomasz "Samochodzik"
Libuse Kapralova
Ludmiła
Jana Nagyova
Helena, siostra Ludmiły
Otakar Brousek jr
Frantisek Skvarek
Bob Smith, członek bractwa Różokrzyżowców
gosposia doktora
Popijaniec
złodziej Gnat
Karel Houska
-
Marczak, profesor UJ
Dan Krames
-
Teofil, właściciel sklepu z antykami
złodziej Franek Gnat
Jan Skopecek
-
-
-
Jiri Miksicek
-
-
Jiri Strach
-
-
i inni


Notatki:
Reżyser postanowił zaktualizować powieść pana Nienackiego do współczesnych mu lat (tj. końca lat 1980-ch), a także zmodernizować nieco przestarzały już samochód-amfibię pana Tomasza na pojazd, którego nie powstydziłby się sam James Bond. Już w jednej z pierwszych scen główny bohater przebudowuje swój wehikuł w superpojazd - zdalnie sterowany, potrafiący poruszać się także w wodzie i powietrzu, wyposażony w broń laserową i monitor pokazujący wnętrze Ziemi. Przez cały czas intryga rozwija się w tonacji pogodnej zabawy. Novum jest także obsadzenie głównej roli. Pana Tomasza zagrał bowiem Marek Wysocki, znany młodej widowni z telewizyjnego "Tik - Taka". Krytyka oceniła film różnie. Jedni nie znajdowali w nim prawie nic godnego uwagi, drudzy twierdzili, że jest najlepszą adaptacją prozy Nienackiego.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.181015

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz