Obywatel Piszczyk (1988)

Rok 1960. Jan Piszczyk ogląda w kinie końcowe, więzienne fragmenty filmu "Zezowate szczęście". Opuszcza kino poirytowany, czuje się ośmieszony. Opowiedział kiedyś literatowi swój życiorys. Nie sądził, ze zostanie oszukany...

Rok 1952. Piszczyk w więzieniu, skazany na pięć lat pozbawienia wolności. W więzieniu strażnik oskarża go o wypisywanie antyrządowych haseł.
W celi poznaje filozofa Tubalnego, autora śmiałych koncepcji zwiastujących rychły zanik w społeczeństwie wszelkich podziałów. Piszczyk ma napisać referat na okolicznościową akademię. Piszczyk skwapliwie korzysta w referacie z sugestii filozofa. Kończy się to dla niego ciężkimi robotami.

Rok 1956. Wieść o amnestii Piszczyka nie raduje. Poznaje Renatę, zafascynowaną Piszczykiem - ofiarą błędów i wypaczeń. Zaprasza go do domu, prosi też przyjaciół. Bojowo nastawieni młodzi ludzi chcą poznać motywy poniewierki Janka, ale on woli milczeć. Na wczasach w Sopocie, załatwionych przez rodziców Renaty, Piszczyk poznaje literata Stawińskiego, któremu zwierza się ze swego... zezowatego szczęścia. Gdy wraca do pensjonatu, w pokoju czeka na niego namolna Liliana. Rano znajduje ich w niedwuznacznej sytuacji przybyła z Warszawy Renata. Nie chce go więcej znać... Piszczyk odwiedza rodziców. Dowiaduje się też, że Renata jest z nim w ciąży. Tatuś załatwił jej kawalerkę. Szczęśliwy, że zostanie ojcem, Janek postanawia znaleźć pracę, by utrzymać rodzinę. Rodzi się córka Marlena. Renata z Jankiem idą na wiec protestacyjny młodzieży z powodu zamknięcia tygodnika "Po prostu". Piszczyk śmiało wspiera stanowisko manifestowane przez Renatę. Odważnie rzuca się jej na pomoc i - za szamotanie się z funkcjonariuszem - trafia na komisariat. Powołana na świadka Renata nie broni Piszczyka. Jan uznany za recydywistę, dostaje dwa lata. Po odbyciu kary udaje się wprost do Renaty. Nie wpuszcza go do kawalerki.

Rok 1960. Piszczyk pod kinem kończy swoją relację. Podąża ulicą wystrojoną sztandarami. Widząc polską flagę przechyloną ku ziemi, chwyta ją i chce ją wyprostować. Zbliża się patrol MO i Piszczyk słyszy pytanie:
 - Obywatelu! Co to ? Flagę narodową zrywacie?...

Na podstawie powieści Jerzego Stefana Stawińskiego „Smutnych losów Jana Piszczyka ciąg dalszy” wydanej w 1986 r.



Inne tytuły: "Citizen Piszczyk"
Produkcja: 1988
Premiera: 16 styczeń 1989

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Jan Piszczyk

Renata

Zdzisław Pasionka, dyrektor Ośrodka Badania Opinii Publicznej

kapitan UB

Liliana, kobieta poznana na wczasach nad morzem

kelner Władek Weronicki, współwięzień Piszczyka

naczelnik więzienia

Fabian Tubalny, doktor filozofii, współwięzień Piszczyka

kapral - strażnik więzienny

matka Renaty

Leon, ojciec Renaty

matka Piszczyka

Cezary, ojciec Piszczyka

pisarz Stawiński

kolega Renaty

koleżanka Renaty

handlarz walutą w pociągu

kolega Renaty

-

sierżant na komisariacie

strażnik więzienny

-

-

Rudek, kolega Renaty

i inni


Notatki:
Jerzy Stefan Stawiński, syn majora Legionów Polskich, żołnierz Wojska Polskiego w wojnie z niemiecko-sowieckimi najeźdźcami Polski w 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, a zarazem autor niezmiernie popularnej na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku powieści „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” (oraz jej ekranizacji - filmu „Zezowate szczęście”), podobno nigdy nie planował kontynuacji, a po śmierci Bogumiła Kobieli (odtwórcy roli Jana Piszczyka) w 1969 r. stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby ktokolwiek mógł ponownie wcielić się w postać Piszczyka [tak] jak to zrobił Kobiela. A jednak... w połowie lat 80. nagle zdecydował się napisać kontynuację losów Jana Piszczyka, od początku mając na uwadze konkretnego aktora, który miał zagrać Piszczyka w przypadku jej ekranizacji: Jerzego Stuhra. Tak też się stało.
Dziesięć lat później autor dopisał kolejną kontynuację w noweli „Niekłamane oblicze Jana Piszczyka”, która ukazała się drukiem w 1997 r. w zbiorze wszystkich trzech powieści o Piszczyku, odpowiednio też zatytułowanym „Piszczyk”. Autor zarzekał się wówczas, że kolejnych kontynuacji o Piszczyku nie będzie, ale (według niepotwierdzonych informacji) pod wpływem wydarzeń związanych ze śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. podobno zaczął pracować nad, lub planował dopisanie kolejnego rozdziału losów Piszczyka. Niestety nie zdążył. Zmarł 12 czerwca 2010 r.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.150919

(POL) polski,








































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz